اعتماد به نفس

 

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس توانایی از عهده برآمدن اغلب وادثی است که برای شما در کوه اتفاق می افتد. شما مرهون این توانایی به خود و دوستانتان هستید آنها لیاقت آنچه که شما از عهده اش برمی آیید و نهایتا در این زمینه تلاش می کنید ، را دارند.

مهارتهای لازم کوهنوردی را برای تصمیم گیری درست در مواقع پرخطر فرابگیرید که عبارتند از طریق نقشه خوانی، ارزیابی ریسک سقوط بهمن، دانستن اینکه چه ابزاری را کجا و چه موقع استفاده کنید ، قضاوت این که همراهانتان چگونه این مشکل را تحمل می کنند و این که چه زمانی پشت سرتان را نگاه کنید.

از اطلاعات محلی استفاده کنید ، کتابهای راهنما، گزارشها، و نقشه هایی که در آنها اطلاعات درباره مسیر مورد نظرتان است، مطالعه کنید تا اطلاعاتی شامل مسیرهای فرار، عبور از رودخانه و مناطق فعالیت بهمن به دست آورید.

مهارتهای نجات شخصی را یاد بگیریرد که عبارتند از کمکهای اولیه کوهنوردی ، حمل بهتر ، امنیت در مواقع پیچیده و سخت، تکنیکهای استفاده از طناب و تخلیه از پرتگاه.

اطلاعاتی درباره ابزار و پوشاکی که به زنده ماندن شما در شرایط سخت کمک می کند، جمع آوری کنید. از نجات در مواقع غیر ضروری بپرهیزید.

از حوادث اجتناب کنید.

حوادث بطور گسترده در اثر اشتباهات در تصمیم گیری انسان رخ می دهند و یا در اثر سنبود دانش و مهارت کافی. از توصیه های زیر می توانید استفاده کنید:

─ از میزان مهارت،تجربه و دانش خود آگاهی داشته باشید و مسیرهای تان را نیز برمبنای آنها انتخاب کنید.

─برنامه ای کامل از مسیر، شامل تشخیص مسیرها، مسیر فرار، یا مسیر جایگزین داشته باشید.

─ مطمئن شوید که کمکهای اولیه و مهارتهای بقای زندگی را بطور کامل دارا هستید.

─ تصمیم درستی درباره مسیریابی و انتخاب مسیرهای دم دست بگیرید.  

─ به افراد دیگر اطلاع دهید.

─ اگر کارت اطلاعات درباره جزییات مسیر نزد شخصی مسئول جامانده، همیشه برگشتتان را گزارش دهید.اگر چنین کاری انجام نشود از زمان جست و جو ساعتها هدر می رود.

─ به مهارت تکیه کنید نه به تکنولوژی.

از اصول نقشه خوانی و کار با قطب نما و مسیریاب GPS به عنوان کمک استفاده کنید نه به عنوان ابزار اصلی. به همین منوال نیز به تلفن دستی خود برای کمک اطمینان نکنید. به این دلیل که مناطق زیادی از کوهستان است که شما قادر به استفاده از تلفن دستی تان نیستید.

حادثه و مراحل اضطراری

مشاهده حادثه باعث تضعیف اعصاب می شود حتی برای کوهنورد باتجربه. حوادث جدی تر ترسناکترندو باعث شوک عصبی می شوند. در این کشور برای هر کس مشکل است که قضاوت منسب داشته باشد یا تصمیم درستی بگیرد. مخصوصا اگر آمادگی نداشته باشد. به همین دلیل نیز احتیاط  لازم برای تمام کوهنوردان و کوهپیمایان این است که یک سری اطلاعات از کارهای لازم را در یک کتابچه کوچک بنویسند و با خود حمل کنند و به اندازه کافی آن را تکرار کنند.

خلاصه زیر روشی است که می تواند در موقع حادثه به شما کمک کند:

1. ابتدا از امنیت خود و دیگر اعضا مطمئن شوید.

2. به مجرای هوا، تنفس و گردش خون در مصدوم توجه کنید.

3. ارزیابی سریعی از صدمات داشته باشید، در صورت لزوم وارد عمل شوید.

4. برای مصدوم و بقیه گروه محل استراحت و راحتی فراهم کنید. محل را مشخص کنید و آن را با کیسه چادر یا یک وسیله مشابه علامتگذاری کنید.

5. تصمیم بگیرید، آیا خودتان به تنهایی از عهده مشکل برمی آیید یا به کمک از خارج نیاز دارید. اگر شک دارید در همه حال محتاط باشید و تلفن های اضطراری را شماره گیری کنید.

 

6. موقعیت محل حادثه و شرایط آن از جمله رفرانس گرا، صدمات، زمان حادثه و وضعیت هوا را یادداشت کنید.

7. گزینه ها:

─ برای تصمیم گیری در مواقع سخت خود را با دانش و مهارت کافی ممکنه مجهز کنید.

─ کمک به خود، حمل بهتر، مراجع دردسترس، افراد دردسترس، محدوده بر پایه فاصله یا ناحیه.

─ تلفن کردن برای کمک ، تلفن دستی، سیگنالهای بین المللی در زمان خطر مانند 6 بار دمیدن در سوت یا 6 فلش نور بطور متوالی در فواصل زمانی یک دقیقه و محدودیتهای حمل.

─ کمک فرستادن: چه کسی را بفرستید، کجا بفرستید، چه اطلاعاتی داشته باشد، چه مدت طول می کشد و مراقب بقیه اعضای گروه نیز باشید. تلفن اورژانس یا هلال احمر را شماره گیری کنید و یا به پلیس اطلاع دهید.

راههای دیگر کمک

─ دوره هایی را برای افزایش مهارت بگذرانید مانند کمکهای اولیه، نجات شخصی، مهارت در برف و مسیریابی.

─ هر چند وقت یکبار هزینه ای را برای نجات در کوهستان بپردازید. برای مثال به یک تیم.

─ خدمتی به کوهنوردی بکنید با پیوستن به یک گروه و یا با در اختیارگذاشتن اطلاعات تان با دیگران و یا با کمک به هلال احمر.

 به یک تیم کمک کنید . به تیم نجات کوهستان محلی خودتان بپیوندید جستجو های با مقیاس بالا به حامیان با تجربه نیاز دارد. اگر در منطقه ای با یک تیم زندگی می کنید در دسترس بودن خود را اعلام کنید و یا با هلال احمر برای گرفتن اطلاعات تماس بگیرید.

 

مترجم: غزال حشمت منش

/ 0 نظر / 30 بازدید