قلعه کیقباد- روستای هرنج(طالقان)

 

تاریخ اجرا : 8 آذرماه 92

صبح است؛ وقت بیداری ست؛ وقت مشاهده است؛ باید برخاست و فعالیتی کرد؛ باید همگام با تمام کائنات که در هنگام طلوع به حرکت و جنبش در می آیند حرکت کرد. ساعت 5:30 صبح جمعه 8 آذرماه طبق قرار در چهارراه هفت تیر کرج جلوی بورس هستیم. خرسندیم از دیدار دوباره دوستان و آنهایی که چندی بود ندیده بودیمشان؛ کمی هم صبوری لازم است تا متاخرین هم از راه برسند. آقای رنجی راننده مینی بوس هم آمده و چندی بعد به همراه دو دستگاه خودروی شخصی راهی می شویم.

ساعت 7:30 صبح روستای هرنج هستیم. قصد ما بازدید از قلعه کیقباد است که در فاصله 3 کیلومتری شمال غرب روستای هرنج در منطقه طالقان واقع شده و در ارتفاع 2900 متری از سطح دریا بر فراز کوه است، مربوط به دوره اسماعیلیه که از آن ویرانه ای جز بقایای دیوارهایی از ملات ساروج چیزی باقی نمانده است. این قلعه ویرانه، بهانه ای می شود برای صعودی نسبتاً سبک در روزی پاییزی پس از هفته ها دوری از فضای مسحورکننده کوهستان.

در محل روستا آرامستانی وجود دارد که تصمیم می گیریم صبحانه را آنجا صرف کنیم. پس از صرف صبحانه راهی می شویم. به تک تک برگها، سنگها، درختها و دره ها سلام می کنیم. شیب ملایم است هوا ابری و نسیمی لطیف گونه را نوازش می دهد. پشت سر منظره بی بدیلی از روستا و قله های اطراف داریم. فضایی پر از جذبه که گویی افسونت می کند. امامزاده حسن روستای هرنج را هم پشت سر گذاشته و به حرکت ادامه می دهیم. دوست کردی همراهمان است که همگی را مهمان صدای آسمانی اش می کند و می بردمان به دنیای شعر و غزل و ساقی و می ناب...

سپاس می گویم تمام عواملی را که باعث شد دوباره بتوانم این فضا را تجربه کنم؛ جذبه و فسون اطراف مرا به سکوت بیشتر دعوت می کند. سعی می کنم بیشتر گوش بدهم و مشاهده گر باشم.

چند تن از دوستانی که از طی مسیر با سرعت آهسته خسته شده بودند طی چند دوره مسیر را بالا رفته و بر می گردند و دوباره با گروه همراه می شوند.

بالاخره امسال برای اولین بار می توانیم کمی برف ببینیم. تقریباً نیم ساعت مانده به قلعه مسیر سنگی می شود و برای عبور نیاز به دست به سنگ و حمایت است. سالها پیش چگونه مصالح ساخت قلعه را بالا برده اند خود جای بسی تامل دارد! بخاطر هوای بارانی مسیر گلی و سُرسُری شده است. پس از عبور در حمایت یکدیگر ساعت 11 قبل از ظهر به قلعه رسیده و چند عکس یادگاری می گیریم.

یکساعتی توقف داریم و در مسیری با شیب تند در حمایت یکدیگر به سمت پایین سرازیر می شویم. در مسیر قله برف می بارید؛ هنگام پایین آمدن هم بارش شدید باران را داریم. تقریباً ساعت یک بعد از ظهر به هرنج می رسیم. در همان محل آرامستان ناهار را صرف می کنیم و ساعت دو بعدازظهر راهی کرج می شویم.

4:30 دقیقه بعدازظهر به چهارراه هفت تیر کرج رسیده و با سپاس از اینکه بطور ایمن روزی شاد را پشت سر گذاشته ایم به خانه هایمان بر می گردیم.

سرپرست برنامه آقای فرزین مهرانی، راهنما آقای مرتضی جعفری، جلودار آقای رحیم قره داغی و عقبدار گروه هم آقای شهرام آبسالان بودند.

تعداد افراد شرکت کننده: 26 نفر

گزارش و عکس: غزال حشمت منش

/ 8 نظر / 509 بازدید
محمود قویدل بیرجندی

اطلاعیه ازتاریخ 18لغایت 23 بهمن 92 تیمی داوطلب جهت نجات کوهنوردان در جبهه جنوبی دماوند 1-پناهکاه بارکاه سوم 2-درارتفاع 5200 مستقر خواهند شد که در صورت نیاز به کوهنوردان امداد رسانی کنند مسولیت این تیم را محمود قویدل بیر جندی بر عهده خواهد داشت لطفا این شماره تماس را به کسانی که قصد صعود را دارند بدهید تا در صورت نیاز تماس حاصل فرمایند09159610456

night jessamin

خداقوت، من هم با گزارش شما لحظاتی در قالب خیال با شما همراه شدم و لذت بردم. پیروز باشید.

شیرمحمدلی

سلام.عالی. موفق باشید.

night jessamin

بلندترین شب سال هم خورشید را ملاقات خواهد کرد و این یعنی بوسه گرم خداوند بر صورت زندگی وقتی همه چیز یخ می زند. یلدا مبارک. شب یلدا قدم آرام بردار کمی هم احترام ما نگهدار تو میبینی ربابم غصه دار است بنی هاشم هنوزم داغداراست صدای العطش در گوش مانده بدنها بیکفن هر گوشه مانده شب یلدا تو هم چله نشین باش سیه پوش غم سالار دین باش.

نسیم کوهستان (night jessamin)

سلام، وبلاگ من تازه راه اندازی شده و با افتخار لینک شدید خوشحال میشم از نظرات ارزشمندتان من رو هم بی نصیب نگذارید. www.nasimekoohestan.blogfa.com موفق باشید.

محمود قویدل بیرجندی

سلام شما هم بیاید دماوند شیر زن پارسی

سلام. عکسی که در اول صفحه گذاشته اید دقیقا عکس منزل ما است در هرنج از آنجایی که علاقه مند هستم با دخترم به کوهستان بروم آشنایی شما برایمان مفید خواهد بود به امید دیدار09362610970