مگر گیاهان جان ندارند چرا جان آنها را می گیرید؟

 

در وبلاگ دکتر زرین آذر به طرح پرسشی برخوردم که بارها از خودم سوال شده بود پاسخ های دوستان به این سوال برایم بسیار جالب بود که اینجا می گذارم:

متن ارسالی یک شخص در خصوص مگر گیاهان جان ندارند چرا جان آنها را می گیرید؟

افرادی که ادعای انسانیت و همزیستی با جیوانات را دارند و به این دلیل
پوشتخوار نیستند و گیاهخوار هستند! واقعا خودتون به خودتون نمیخندید با
این استدلال از پایه غلط!


گوشت نمیخورید چون حیوان باید کشته بشه! الان یعنی شما از این لحاظ از
بقیه انسانها بهتر هستید!!!


مگر گیاهان جاندار نیستند؟! مگر گیاهان هم همانند حیوانات جاندار نیستند؟


چطور دلتون میاد جان یک گیاه را ازش بگیرید و بخوریدش ولی یک حیوان نه ؟!


از کجا میدانید که گیاه هنگام کشته شدن (چیدن و کنده شدن از ریشه) بیشتراز یک حیوان زجر نمیکشه! چه بسا جان دادن یک گیاه بسیار آرامتر و
دردناکتر باشه !


شما گیاهخوار که ادعای حیوان دوستی و کشته نشدن حیوان برای سیر شدن شیکم مبارک داری، فکر کردی که وسایل زندگی که روزمره ازشون استفاده میکنی از چی تهیه شدند؟


بالیش که زیر سر میزارید و شب راحت میخوابی از پر حیوانات نیست؟ باشه
قبول شما از نوع مصنوعیش استفاده میکنی! مواد آرایش چی؟ داروهایی که مصرف میکنی و یا ویتامینها. هزار هزار وسیله که درطول زندگی تزش استفاده میکنی و کلی هم راحتی و سلامتی برای شما ارمغان میاره مستقیم و غیر مستقیم از جسد کشته شده حیوانات تهیه میشه !


همین ژله که بعنوان دسر میخورید و به به میکنید ! شما که گیاهخوار هستید میدونید ژلاتین از چی تهیه میشه؟! زمستانونها که از سرما خودتون حفظ میکنید لباس گرم و پشمی شما از چه چیزی تولید شده !


برید فقط در مورد “گاو” تحقیق کنید که از اندامش چه موادی تولید میشه
اونوقت نصف بیشتر کارهای روزانه خودتون باید بخاط تنفر از وسائلی که از
موارد اولیه حیوانی تهیه شده تعطیل کنید!


تروخدا این ادای دوستار حیوانات و گیاهخواری را درنیارید که فقط خودتون
مسخره کردید، گیاهخوار به همون اندازه سنگدل و وحشی هست که گوشتخوار !


چراکه هردو جان یک جاندار را میگیرند، چه فرقی میکنه گیاه باشه یا حیوان!
شاید در فکر کوتاه بعضی گیاهخواران چون گیاهان همانند حیوانات حرکت و
تحرک محسوس ندارند جاندار محسوب نمیشوند و کشتنشون مجازه!!!


درهرصورت به هر دین و آیینی که اعتقاد دارید باید بدونید که دنیا جبر
داره و برای بقا باید ضعیفتر نابود بشه … چخ حوشتون بیاد چه حوشتون
نیاد قانون طبیعت که ما انسانها هم جزئی از چرخه طبیعت هستیم همین هست.


برای همه گیاهخوارها متاسفم که گیاهان با اون لطافتی که دارند میکشند و
میخورند تا خودشون زنده بموننند!!!

به نظرتون چی باید به این طرز تفکر گفت ؟

بعضی از پاسخها رو اینجا می گذارم ..

علیرضا می‌گوید:

دستکاری در چرخه طبیعت باعث بروز بسیاری از مشکلات امروزی بشر گردیده است. اگر ما به طور طبیعی از میوه های بیشتری استفاده کنیم باید درخت بیشتری داشته باشیم و این به معنای بهتر شدن محیط زیست است و همینطور اگر از گیاهان بیشتری استفاده کنیم باید مزارع سرسبز زیادی داشته باشیم که همه گی همسو با طبیعت است و در مقابل چرخه طبیعت نیست. چقدر همگی ما از دیدن یک باغ یا مزرعه سرسبز خوشنود می شویم! اما به نظر می رسد استفاده از گوشت به خصوص به صورت صنعتی در تقابل با چرخه طبیعت قرار دارد، سبب نابودی باغها و جنگلهای زیادی شده است، گازهای گلخانه ایی زیادی تولید کرده است، به محیط زیست آسیب فراوانی وارد کرده است، منابع آبی زیادی را از بین برده است و بیماریهای فراوانی به ما هدیه کرده است! البته در فرایند تولید میوه ها و گیاهان نیز نباید از چرخه طبیعت خارج شد که خود باعث ضربه به محیط زیست می شود. موضوع درد کشیدن هم اگر با این دید نگاه کنیم شاید جالب باشد، اگر درد کشیدن طبیعی باشد از آن ناراحت نمی شویم مانند مادری که در حال زایمان است درد می کشد و به موجود دیگری حیات می بخشد! آیا درد کشیدن حیوانات در هنگام کشتن آنها طبیعی است؟


 

حسن می‌گوید:

از درختی مثل سیب شما بارها و سالها می توانید سیب بچینید بدون اینکه به ریشه ویا شاخه آسیب بزنید اما نمی توانید سر گوسفند وگاو و… را ببرید بعدا بگویید سر دیگری در می اد.

 

حسام می‌گوید:

من فکر میکنم موضوع جنگ بر سر گوشتخوار و گیاهخوار بودن یا اینکه ما به حیوانات و گیاهان اسیب میرسانیم، نیست. جای بسیار تعجب است که این چه آفتی است که به جان این بشریت افتاده است که بود خود را در نبود دیگری میداند. شکی نیست که گیاهان هم حس دارند و درد را حتی در دیگری تشخیص میدهند. من مقاله Cleve Backster را مطالعه کردم برایم بسیار جالب و تکان دهنده آمد. پیشنهاد میکنم از طریق گوگل جستجو و مطالعه شود وچنانچه پژوهشی بر رد آن وجود داشت به آگاهی دیگران رسانده شود. پنداری ما معتاد به جنگ با یکدیگر شده ایم و فراموش میکنیم تمامی حیات در یک پیوستگی و هم آهنگی ماهوی بسر میبرد و همه ما تمامی ساکنین زمین و حتی جهان در اصل یکی هستیم و در وحدت و یگانگی بسر میبریم. حذف یکی به ما و کل حیات آسیب میزند. اینکه یکی گوشتخوار و دیگری گیاهخواری و یکی دیگر خام گیاهخوار است حالا به جان همدیگر بیفتیم و یکدیگر را مسخره کنیم و آن یکی را از روی زمین نیست و نابود کنیم، ره به جای جز نابودی خودمان، نمیبرد. ما یا همگی به صلح و آرامش میرسیم یا هیپچکداممان به معنای واقعی آرامشی را حس نخواهیم کرد. آیا ثابت نشده است گوشت(هر نوع) و فراوردههای آن بیماریزاست؟ آیا ثابت نشده است ۵۰ تا ۸۰ درصد گرمایش جهانی ناشی از دامداریهاست و در نتیجه ناشی از بشقاب غذای ماست؟ آیا بدیهی نیست که با زیر کشت بردن زمین برای تهیه خوراک دامها و طیورها، جنگلها و درختان بیشتری نابود میشوند؟ آیا تعداد روزافزون طوفانها، گردبادها، بلایای طبیعی ناشی از گرمایش جهانی و آن هم ناشی از پرورش حیوانات و خال کردن اقیانوسها از ماهیها و آبزیان نیست؟ به من بگویید که گیاهخواری باعث یک بیماری میشود، بگوید گیاهخواری باعث تخریب محیط زیست و این کره زمین زیبا لاجوردی میشود، خواهش میکنم بگوید، با عشق بگوید و آنگاه من نورخوار خواهم شد. من ۸ ماه است به طور مطلق هیچ نوع گوشت و فرآوردههای آن را نمیخورم. این انتخاب را در درجه اول برای سلامتی خود،کردم. بسیار خوشحالم و از خدای که عشق و مهربانی را آفرید میخواهم که مرا یاری کند تا در حفط محیط زیست و بقاء حیات کره زمین با خام گیاهخواری و شیوه زندگی ام مشارکت کنم. بالش من از پر است. و بدون شک در خرید بعدی این را در نظر میگرم. کفش من از چرم است و این را هم مد نظر قرار میدهم. از اون دوست عزیزم که این موضوع را مطرح کرد سپاسگزارم. به مرور سعی دارم تخریبم را کمتر کنم. وقتی میخواهم آب بخورم سعی میکنم با عشق و مهربانی به ان نگاه کنم همینطور وقتی که میوه و گیاهان را میخورم. از آنها سپاسگزارم شاید درد کمتری به انها تحمیل کنم. قبول دارم که بشر وجودی مخرب است تلاش میکنم به مرور کمتر کنم. عاشق همه هستم چه گوشتخوار چه گیاهخوار. دوستتان دارم همینطور شما را زرین آذر عزیز.

 

 

بهروز معتمدی می‌گوید:

طبیعت ذاتا در تعادل است، چه بخوریم چه نخوریم. بهتر است بخوریم تا متعادلتر شویم وبه تعادل جهان کمک کنیم. خوراکهای حیوانی مارا از تعادل خارج وبد خلق میکند. گیاهان و گیاهخواران به هم کمک میکنند. گیاهان میل دارند اصلاح و سبک شوند تا بهتر رشدو نمو نمایند. دید دوست ما کمی افراطی و تند است شاید زیاد گوشت وفراورده های حیوانی میخورند.

 

پاسخ دکتر زرین آذر در فایل صوتی بود نتونستم دانلود کنم متن پاسخ ایشون رو که پیدا کردم حتما اضافه خواهم کرد..

/ 0 نظر / 95 بازدید